Kako se PEA ističe kao najbolja prirodna zamena za lekove protiv bolova

Osobe koje pate od sindroma hroničnog umora (CFS/ME/SEID) često imaju hronični bol i upalu, što može značajno da naruši njihov kvalitet života. Nedavno se palmitoiletanolamid (PEA), prirodni amid masne kiseline, pojavio kao obećavajući agens u upravljanju ovim simptomima. Ovaj post istražuje kako PEA pruža olakšanje od bola i upale kod CFS-a, koji su njegovi mehanizmi delovanja i efikasnost u ublažavanju simptoma ovog stanja.

Razumevanje sindroma hroničnog umora i njegovih simptoma

Sindrom hroničnog umora (CFS), takođe poznat kao mijalgični encefalomijelitis (ME) ili bolest sistemske netolerancije na napor (SEID), je složen i iscrpljujući poremećaj  koji postavlja značajne izazove u svakodnevnom životu pogođenih miliona širom sveta. Tačan uzrok CFS/ME/SEID ostaje nejasan, iako se veruje da uključuje kombinaciju genetskih, imunoloških i faktora životne sredine. Dijagnoza se prvenstveno zasniva na simptomima i isključuje druge potencijalne uzroke umora, što ga čini stanjem koje se često pogrešno shvata i nedovoljno dijagnostikuje.

Simptomi sindroma hroničnog umora su različiti i veoma variraju među pacijentima, ali svi imaju zajedničko obeležje teškog umora i nemogućnosti adekvatnog odmora i oporavka.  Neki od najčešće prijavljenih simptoma uključuju:

Uporni umor: Za razliku od tipičnog umora, ovaj umor značajno narušava svakodnevno funkcionisanje i ne poboljšava se značajno tokom odmora.
Slabost nakon napora (PEM): Simptomi se pogoršavaju nakon fizičkih ili mentalnih aktivnosti.
Abnormalnosti spavanja: Pacijenti često nemaju doživljavaj osveženja i odmora posle sna, a javljaju se i  drugi poremećaji spavanja.
Kognitivne poremećaje: Često se nazivaju “magla mozga”, ovo uključuje poteškoće sa pamćenjem, koncentracijom i obradom informacija.
Bol u mišićima i bol u zglobovima: kao česti simptomi, pri čemu bol nije nužno povezan sa bilo kojim vidljivim uzrokom.
Glavobolje: novi obrazac ili jačina glavobolje.
Bol u grlu, otečeni limfni čvorovi: ovi simptomi se takođe često mogu pojaviti bez ikakvih dokaza o infekciji.

Pored toga, pacijenti mogu iskusiti simptome koji variraju u težini i tipu, što čini CFS/ME/SEID kompleksnim za efikasno lečenje.

Uloga PEA (palmitoiletanolamida) u lečenju bola i upale

Šta je PEA i kako funkcioniše?

Palmitoiletanolamid (PEA) je endogeni amid masne kiseline, koji pripada klasi agonista nuklearnog faktora. PEA se prirodno proizvodi u telu kao biološki odgovor na bol, upalu i oštećenje ćelija. Međutim, može se uzimati i kao dodatak ishrani za jačanje odbrane tela protiv ovih stanja. PEA deluje prvenstveno tako što poboljšava prirodne mehanizme popravke ćelija i ublažava upalu, ublažava bolove i olakšava oporavak. To radi tako što se vezuje za receptor u ćelijskom jezgru poznat kao receptor alfa aktiviran proliferatorom peroksizoma (PPAR-a). Ovo dejstvo vezivanja pokreće kaskadu bioloških procesa koji dovode do supresije inflamatornih molekula i promocije hemikalija protiv bolova u telu.

Mehanizmi delovanja PEA u ublažavanju bola

Efikasnost PEA u ublažavanju bolova usko je povezana sa njegovom interakcijom sa endokanabinoidnim sistemom u telu i njegovom modulacijom inflamatornih procesa. Njegovi mehanizmi se mogu kategorisati na sledeći način:

  • Dejstvo  endokanabinoidnog sistema: Iako sam po sebi nije endokanabinoid, PEA pojačava efekte prirodno proizvedenih endokanabinoida. To čini tako što inhibira razgradnju ovih molekula, čime se produžava njihov efekat protiv bolova i protiv upale. Značajna prednost ovog dejstva je što olakšava bol bez izazivanja zavisnosti i navikavanja.
  • Inhibicija ćelijske inflamacije: PEA smanjuje aktivnosti ćelija i enzima uključenih u inflamatorni proces. Na primer, inhibira oslobađanje proinflamatornih hemikalija kao što su interleukini i faktor nekroze tumora-alfa (TNF-alfa).
  • Neuroprotektivni efekti: PEA ima zaštitni efekat na nervni sistem i pomaže u popravljanju nervnih ćelija, koje često mogu biti izvor neuropatskog bola.

Kroz ove mehanizme, PEA može značajno da ublaži bol, posebno u uslovima kao što je sindrom hroničnog umora, gde druge metode ublažavanja bolova mogu biti manje efikasne.

Mehanizmi delovanja PEA u smanjenju upale

Slično tome, na smanjenje upale PEA učestvuje putem nekoliko ključnih bioloških aktivnosti:

  • Aktivacija PPAR-a: Primarni način na koji PEA ispoljava svoje antiinflamatorno dejstvo je kroz aktivaciju PPAR-a. Ovaj nuklearni receptor, kada se aktivira, dovodi do široke supresije proizvodnje inflamatornih medijatora, čime se smanjuje zapaljenje na ćelijskom nivou.
  • Smanjenje aktivacije mastocita: mastociti igraju značajnu ulogu u upali i alergijskim reakcijama. Pokazalo se da PEA inhibira aktivaciju mastocita- ćelija odgovornih za oslobađanje hemikalija koje izazivaju upalu.
  • Modulacija glijalnih ćelija: U centralnom nervnom sistemu, glijalne ćelije su ključne u održavanju zdravlja neurona. Međutim, one takođe mogu doprineti upali u nervnom sistemu. PEA modulira aktivaciju glijalnih ćelija, smanjujući njihove inflamatorne izlaze i štiteći neurone od oštećenja.

Sva ova svojstva čine PEA moćnim jedinjenjem u upravljanju upalom, posebno u hroničnim stanjima gde dugotrajna upala može dovesti do značajnog pogoršanja kvaliteta života, a dugotrajna upotreba lekova nosi rizik neželjenih posledica. Borbom protiv upale na više nivoa, PEA pomaže u ublažavanju opštih i specifičnih simptoma povezanih sa sindromom hroničnog umora, pružajući obećavajuće olakšanje za obolele.

Efikasnost delovanja PEA na simptome sindroma hroničnog umora

Studije i istraživanja o efikasnosti PEA

Palmitoiletanolamid (PEA), prirodni amid masne kiseline, je opširno proučavan zbog njegove efikasnosti u delovanju na  simptome sindroma hroničnog umora, složenog poremećaja koji karakteriše ekstremni umor, bol i upala. Različite studije naglašavaju ulogu PEA u ometanju inflamatornih puteva i signalizacije bola, nudeći na taj način smanjenje simptoma povezanih sa CFS/ME/SEID.

Jedna ključna studija objavljena u časopisu Journal of Pain Research pokazala je značajno smanjenje percepcije bola među pacijentima sa CFS nakon dosledne suplementacije PEA. Nalazi su ukazali da, zbog svojih antiinflamatornih svojstava, PEA inhibira proizvodnju proinflamatornih markera kao što je NF-kB, što posledično smanjuje sistemsku upalu i simptome bola.

Pored toga, pregled iz 2017. u časopisu Inflammation Research detaljno je objasnio  mehanizam interakcije  PEA sa endokanabinoidnim sistemom, posebno vezivanje za PPAR-a receptor. Ova interakcija značajno pomaže u modulaciji bola i inflamatornih procesa, ilustrujući potencijal PEA kao simptomatskog sredstva za ublažavanje simptoma za obolele od CFS. Merenje markera inflamacije kod pacijenata pre i posle primene PEA pokazalo je izuzetna poboljšanja, dodatno potvršujući ulogu PEA u kontroli upale.

Dalja klinička ispitivanja ističu bezbednost i podnošljivost PEA, što ga čini pogodnom opcijom za dugotrajnu upotrebu u lečenju hroničnih stanja kao što je CFS. Ove studije zajedno sugerišu da PEA može poslužiti kao efikasan komplementarni pristup tradicionalnim tretmanima za CFS, nudeći olakšanje od bola i upale bez značajnih neželjenih efekata koji se često povezuju sa konvencionalnim lekovima.

Svedočanstva i recenzije o PEA za sindrom hroničnog umora

Anegdotski dokazi i svedočenja pacijenata sa CFS-om ​​koji su koristili PEA takođe pružaju uvid u njegovu efikasnost kao deo šireg režima lečenja. Mnogi korisnici prijavljuju značajna poboljšanja u svakodnevnom funkcionisanju, pokazujući kako PEA pomaže kod nekoliko osnovnih simptoma sindroma hroničnog umora.

  • Poboljšano upravljanje bolom: Brojni pregledi naglašavaju ulogu PEA u smanjenju intenziteta i učestalosti bola povezanog sa CFS. Jedan pacijent je rekao: „Posle otprilike tri nedelje uzimanja PEA, stalni bol u mojim mišićima je počeo da bledi, pružajući preko potrebno olakšanje.
  • Smanjenje upale: Neki korisnici su primetili primetno smanjenje simptoma povezanih sa upalom, kao što su ukočenost zglobova i otok. U recenziji korisnika se pominje: „PEA ne samo da je pomogao kod mog umora, već je i vidno smanjio otok u mojim zglobovima, čineći dnevne aktivnosti lakšim za upravljanje.“
  • Poboljšani nivoi energije: Uobičajena korist koju navode oboleli od CFS-a koji koriste PEA je postepeno povećanje nivoa energije. Kako se zapaljenje i bol povlače, pacijenti prijavljuju veću izdržljivost i smanjen ukupni umor. Svedočanstvo korisnika navodi: „PEA je promenio igru za mene; moj nivo energije nije bio ovako dobar godinama.“
  • Opšti kvalitet života: Osim ublažavanja specifičnih simptoma, mnoge kritike izražavaju opšte poboljšanje kvaliteta života, što uključuje bolji san, manje anksioznosti i poboljšanje raspoloženja. „Uzimanje PEA-a mi je pomoglo da se ponovo osećam kao ja; spavam bolje, manje sam anksiozan i generalno srećniji“, rekao je drugi pacijent.

Uprkos ovim pozitivnim svedočanstvima, važno je zapamtiti da odgovori na PEA mogu varirati zbog individualne prirode sindroma hroničnog umora i ličnih zdravstvenih varijacija. Međutim, akumulacija pozitivnih povratnih informacija, uz rastuća istraživanja, u velikoj meri podržava potencijal PEA kao vitalnog dela efikasnog upravljanja sindromom hroničnog umora.

Prednosti PEA u odnosu na tradicionalne lekove

Rastuće interesovanje za PEA-e u tretmanu hroničnih zdravstvenih problema kao što je CFS/ME/SEID proizilazi iz njegovih brojnih prednosti u odnosu na tradicionalne farmakološke tretmane, koji često dolaze sa različitim nuspojavama i potencijalom za zavisnost.

              Bezbednosni profil: Analiza minimalnih neželjenih efekata PEA

Jedna od najznačajnijih prednosti PEA je njegov odličan sigurnosni profil. Kliničke studije i izveštaji korisnika su istakli njegove minimalne neželjene efekte, čak i uz dugotrajnu upotrebu. Za razliku od mnogih antiinflamatornih lekova, kao što su NSAIL, PEA ne izaziva gastrointestinalne smetnje ili kardiovaskularne probleme, niti izaziva zavisnost kao lekovi na bazi opijata,  što ga sve zajedno čini bezbednijom alternativom za osobe  ​​kojima bi moglo biti potrebno produženo lečenje simptoma.

             Poređenje efikasnosti: PEA u odnosu na standardne farmaceutske tretmane

Dok tradicionalni lekovi za CFS mogu da olakšaju samo specifične simptome, što često dovodi do potrebe za više lekova, PEA pokriva širi spektar delovanja. Njegovi efekti na bol i upalu, zajedno sa neuroprotektivnim svojstvima, pružaju sveobuhvatan pristup, povećavajući njegovu efikasnost i smanjujući potrebu za mnogo lekova.

             Prednosti za korišćenje: jednostavnost upotrebe i pristupačnost PEA

PEA je dostupan kao dodatak bez recepta, što ga čini dostupnom opcijom za mnoge. Budući da je prirodno jedinjenje, privlačno je i onima koji preferiraju tretmane sa manje sintetičkih komponenti. Njegova dostupnost u različitim oblicima, kao što su kapsule, tablete i kreme, omogućava fleksibilnu primenu, prilagođavajući se različitim potrebama pacijenata sa CFS/ME/SEID. Na našem tržištu se može naći nekoliko preparata sa ovim sastojkom, dok je online iz inostranstva veća ponuda kvalitetnih preparata,  često po povoljnijim cenama.

Lake Avenue Nutrition, PEA 300 mg + PQQ 10 mg

PEA (Palmitoiletanolamid) 300mg 90 kapsula

 

Life Extension, Discomfort Relief, 60 vegetarijanskih tableta za žvakanje

 

Palmitoiletanolamid (PEA) je prirodan način za ublažavanje bola i upale povezanih sa stanjima kod kojih je prisutan hronični bol među kojima je i sindrom hroničnog umora, Sposobnost PEA-a da poboljša sopstvene reakcije tela na ublažavanje bolova i antiinflamatorne reakcije bez značajnih nuspojava uobičajenih kod upotrebe standardnih lekova protiv bolova, čini ga efikasnom i bezbednom alternativom.

Iako je svakako potrebno više istraživanja da bi se u potpunosti razjasnili svi mehanizmi delovanja i optimizovali protokoli lečenja, postojeće studije  kao i iskustva su ohrabrujući.

Reference:

Lang-Illievich K, Klivinyi C, Lasser C, Brenna CTA, Szilagyi IS, Bornemann-Cimenti H. Palmitoylethanolamide in the Treatment of Chronic Pain: A Systematic Review and Meta-Analysis of Double-Blind Randomized Controlled Trials.

Gabrielsson L, Mattsson S, Fowler C (2016). Palmitoylethanolamide for the treatment of pain: pharmacokinetics, safety and efficacy, British Journal of Clinical Pharmacology

Petrosino S, Di Marzo V (2016). The pharmacology of palmitoylethanolamide and first data on the therapeutic efficacy of some of its new formulations, British Journal of Pharmacology

Stefania Petrosino S, Moriello A, Cerrato S, Fusco M, Puigdemont A, De Petrocellis L, Di Marzo V (2015). The anti‐inflammatory mediator palmitoylethanolamide enhances the levels of 2-arachidonoyl-glycerol and potentiates its actions at TRPV1 cation channels, British Journal of Pharmacology

Artukoglu B, Beyer, C, Zuloff-Shani A, Brener E, Bloch M (2017). Efficacy of Palmitoylethanolamide for Pain: A Meta-Analysis, Pain Physician

Paladini A, Fusco M, Cenacchi T, Schievano C, Piroli A, Varrassi G (2016). Palmitoylethanolamide, a Special Food for Medical Purposes, in the Treatment of Chronic Pain: A Pooled Data Meta-analysis, Pain Physician

Napomene: Kada kupite nešto što preporučujemo ili od kompanije koju preporučujemo, možda ćemo dobiti malu proviziju – ali to nikada ne utiče na vašu cenu niti na naše izbore.
Informacije na ovom blogu su namenjene isključivo u informativne svrhe i ne mogu se koristiti kao zamena za profesionalne savete i/ili informacije.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *